Izgalmas látnivalók Balatonon és környékén



Magyarország fő attrakciói nem csak a nemzeti parkok vagy a termálvizek, rengeteg történelmi örökségünk, nemzetközileg is versenyképes rendezvényünk, finom ételeink és boraink vannak! A balatoni régió nem csak a magyar tengert foglalja magában, a gyógyvízkincs mellett a felvidék természeti adottságai is vonzóak. A borkultúra már évszázadok óta virágzik, a füredi és a csopaki rizling (Jásdi pince), a badacsonyi szürkebarát, a tihanyi merlot és cabernet Európa-szerte híres. Természetesen, a vidék műemlékekben gazdag, de a népi hagyományok is fellelhetőek a kisebb falvakban, vagy a tihanyi skanzenben.
Nem csak a strandszezon alatt van élet a régióban, több mint negyven vár(rom), kastély vagy kúria viszi vissza a turistát az időben, múzeumok, emlékhelyek tömkelege segít a múlt felidézésében, akárcsak a keszthelyi és a tihanyi történelmi panoptikumok, gyönyörű templomok merednek az égre, aki pedig aktív pihenésre vágyik, a tihanyi szabadidőparkban kikapcsolódhat, Füreden, Hévíz mellett, Keszthelyen és Zalakaroson sétarepülhet, szinte bármelyik nagyobb vízmenti városban sétahajózhat. A lovasturizmus e régióban is népszerű, Zamárdi felsőn a Galopp Lovas Üdülőfalut nem érdemes kihagyni, mely a századforduló hangulatában, skanzenjeleggel megépített parasztfalucska. A görbe utca mentén 12, a jellegének megfelelően felszerelt, százéves bútorokkal berendezett kisház mellett számos program (betyárest, lovasbemutató, cigányfolklór) várja a látogatókat.

A siófoki Bella pusztán csodálatos lovasélmények gyűjthetők terepen, földes úton, réten, szőlőhegyen, fák között, a Sió partján, vagy akár a Balaton partján. Nemesvámoson vadászlovaglásra is lehetőség van, itt ugyanis egy bázison belül működik a Sándor Huszárok Lovas Klubja, a Huszár Galéria, valamint a Hadtörténeti Egyesületek Európai Szövetsége, azaz a lovas és katonai hagyományok ápolása és őrzése. Kisvasút Balatonfenyvesen vagy Somogyszentpálott található, golfozni Hévízre, gokartozni Zamárdiba érdemes menni, míg bobpálya Balatonfűzfőn található. Barlangászhatunk Balatonfüreden, a Rezi vár alatt elterülő Sikalikja-barlangban - amelyet az őskortól egészen az Árpád-korig laktak -, valamint Tapolcán és Tihanyban. Akik a csendesebb kikapcsolódásra vágynak, őket várják a horgászvizek, arborétumok, mint például a szigorúan védett badacsonytomaji Folly arborétum, vagy a Büdöskúti arborétum, mely változatos fajtaösszetételű erdőrészletei révén a természetet, nyugalmat csendet kedvelők igényeit elégíti ki. A zalakarosiban növényritkaságok lelhetőek fel, míg a nemesvitai kísérleti erdő 100-120 éves, élő, kidőlt vagy lábon száradt, korhadó fái késztetik csodálkozásra a látogatókat. A bivalyrezervátum (Kápolnapuszta) és a balatonedericsi Afrika Múzeum és állatkert szintén kihagyhatatlan a kisgyerekes családoknak.

Építészeti különlegességek: Tanyon, Táska, Szőlősgyörök, Somogyszentpál, Paloznak, Látrány, Köveskál, Kékkút, Keszthely, Hévíz, Fonyód, Balatontújlak, Balatonkeresztúr, Balatonföldvár

Kirándulóhelyek: Zalamerenye, Zalakaros, Szántódpuszta, Nagyrada, Mindszentkálla, Köveskál, Pula, Kővágóörs, Gamás, Balatonszárszó, Balatonhenye, Aszófő.

Andocson található az Újszülöttek ligete, melynek érdekessége, hogy az ezredforduló óta minden újszülött részére elültetnek egy emlékfát. Aszófőn kiemelkedő botanikai érték virágzik, itt található ugyanis hazánk egyik legnagyobb téltemető (Eranthis hyemalis) állománya. Badacsonytördemicre a bazaltorgonák miatt érdemes menni, a Bujdosók 379 lépcsője igazi kihívás, ám a látvány mindenképpen megéri. Balatonakarattya nevezetessége volt a Rákóczi fa; a néphit szerint itt pihent meg a fejedelem annak idején. Ma egy fenyő jelöli egykori helyét.

Balatonberénye igazi ínyencség a régi idők iránt érdeklődők számára, itt láthatók ugyanis a tengeri kagylós rétegsorok, míg a Csicsergő félszigeten nem ütötte fel fejét a civilizáció, így természetes, fövenyes partján mezítláb sétálhatunk. Akárcsak a település központjában, a Balaton-parton a Henger park fáinak árnyékában. A Kossuth Lajos utca 90. szám alatt egy százéves, rusztikus, gerendás parasztházban működik a balatonberényi festőház. Balatonföldváron a Kvassay sétány fasorai adnak kellemes árnyékot, Balatonföldváron a kikötőben járva levegőzzünk egyet a Galamb-szigeten. Balatonfűzfő legértékesebb botanikai nevezetessége a mamutfenyő, míg Balatonhenye Fekete-hegyének szélén a Törökugratót találjuk; a mondák szerint a falu itt csalta tőrbe a török katonákat. Tűzkőbánya szintén a település nevezetességei közé tartozik. Balatonkenesén kirándulva jól látható a löszfalban kilenc barlangnyílás, a Dunántúlon egyedül itt találkozhatunk a védett tátorjánnal. Balatonmagyaródon a Kányavári-szigetre szép fahídon keresztül juthatunk be, itt sétányok, szalonnasütő helyek, játékra alkalmas területek találhatók. Balatonudvari szív alakú sírköveiről híres. Balatonvilágoson találjuk a frissítő Mészöly forrást, Buzsákon pedig a János-hegyi pincesor nyújt hasonló élményt.

Dörgicsén nézzük meg a kőhidat, Főnyeden pedig a speciális madárfigyelőt. Gyenesdiáson a Ló-hegycsoport egyik oldalában a Vadlánliknak nevezett kis barlangnyílás bújik meg, itt régen pálinkát főztek a helyiek. A Kerek-hegy nyugati részén közvetlenül a falu fölé emelkedik a Kűmell (Ördög-szikla). Nagy részét, több mint 50 éves feketefenyő állomány fedi. Gyulakeszin a Csobánci várromot és templomromot érdemes megtekinteni, Hidegkúton a piros jelzésű turistaút a Koloska-völgybe vezet, ahol kirándulóközpontot is találunk.

Holládon a Bari-hegy pincesora, Hévízen a sajátos, helyi mikroklímájú láperdő nyújt élményt. A város egyik érdekessége egy mozdonyrész. A település mediterrán jellegű mikroklímája a Schulhof Vilmos sétányon érezhető a legjobban. Kapolcs mellett láthatjuk a Királynő bazalt oszlopait, melyek valaha Attila földvárát határolták. Központjában az Eger patakon átívelő faluhídon már többször átsétált az, aki ellátogat a Művészetek Völgyébe. Itt található egyébként a Csigaház is. Kisberényben tavasszal bont szirmot a hóvirág, szezonját a gyöngyvirág követi. Külterületén találjuk a Csodaszarvas Völgye - honfoglaláskori települést, ahol belekóstolhatunk a nomád életmódba, lovaglásba, íjászatba, néptáncba, kézművességbe. A térségben járva látogassunk el Kéthelyre, a Vár-domb és a Kastély-domb igazi érdekesség, akárcsak a kőröshegyi pinceváros, valamint a különleges technológiával készült völgyhíd.

Köveskál szintén a kirándulók kapós úti célja, a Vaskapu árok a természetkedvelők paradicsoma, míg a Fekete-hegyen található pincék és présházak műemléknek számítanak, a Fekete-hegyi tavak pedig a növény és állatvilág szerelmeseié. Emellett a Cserekút forrás ragyogó kirándulási célpontnak számít. Itt maradt fenn az ősi település, Sóstókál egyik temploma, de a Térképház is érdekes látnivalónak számít, akárcsak a borókással tarkított Kőtenger, a Pannon-tenger aljzatának maradványa. Lengyeltóti büszkesége a sokféle gyümölcsöskert, itt található Közép-Európa legnagyobb dió ültevénye is.

Lengyeltóti mellett találjuk a Kék-tavat, ám Lesencetomaj temetőjébe is ajánlott kilátogatni, a falu határában pedig nemzetközi jelentőségű régészeti ásatás folyik. Az itt található lápréten él számos védett növényfaj. Lovason tekinthetjük meg az őskori festékbányát, egykori vízimalma napjainkra igen romos állapotba került. A község nevezetessége a vasban gazdag Savanyúvíz forrás. Óbudavár érdekessége a Mosóház. Öreglakon a Jankovich-kastély parkjában faritkaságokkal találkozhatunk. Örvényes látnivalói közé tartozik a Pécsey-patak hídja, Pán-forrásának vize pedig üdítően hat. Salföldön kirándulva érdemes egy sétát tennünk a bányatóhoz is, vagy nézzük meg a kőtengert.

Siófokon számos, a Balaton ihlette szoborral találkozhatunk. Nyugati részénél a vitorláskikötő mellett van a Meteorológiai Obszervatórium. A Petőfi sétányon található a Thanhoffer villa Horthy Miklós egykori főhadiszállása volt. A balatoni város látnivalója a Sió-zsilip is. Érdekes kisétálni a kikötőbe is, és felszállni egy menetrend szerint közlekedő sétahajóra. A kikötő mellett lévő parkban található Siófok régi nevezetessége a rózsakert. A siójuti szőlőhegyről szép kilátás nyílik, a pincékben pedig otelló, az olaszrizling és a leányka kóstolható. Somogybabod a terepautózásnak ad otthont, Somogyvámoson régi tűzoltókocsi áll, mely az 1901-es tűzvészre emlékeztet. Itt található az Indiai Kulturális Központ és Biofarm. Somogyvárra a Szentesica forrás és a Koppány emlékmű miatt érdemes ellátogatni. Itt a Várhegyen történelmi emlékhely is áll.

Szentbékkálla számos látványossággal büszkélkedhet: Kereki Káli templomrom, Velétei palotarom, az egykori strandfürdő romjai, a Birkás pince és lakóház, Öreghegyi forrás és kút, de megnézhetjük a kőfejtőt is, valamint a híres Kőtengert. Szentgyörgyvárott a Nemestóthi Szabó mauzóleum várja a kirándulókat, Szentjakabfán kellemes kikapcsolódást nyújt a Parkerdő. A vár(rom)jairól híres Szigliget után érdemes megnézni Szólád löszfalba vájt pincéit, melyek a II. világháborúban búvóhelyként szolgáltak. A szőkedencsi temetőben 700 éves hársfa a legnagyobbika hazánknak. Ságváron a Lyukas-domb igazi látványosság, a kutatások szerint a mostani romkertnél volt Tricciana, a Pécsről Győrbe vezető hadi út egyik központja. Sármelléken repülőtér működik, emellett található a Kis-Balaton Természetvédelmi terület. Taliándörögd felé haladva hamar megakad a szemünk az Űrtávközlési Földi Állomás épületén, a faluba érve a mosóház és a fesztiváloknak otthont adó rom is szép látványt nyújt.

Tapolcán hajdan vár is állt, benne a Karthauziak rendházával. Az ódon kőfalakkal körülvett Malom-tó a legnépszerűbb helyszín. A különböző forrásokból feltörő víz állandóan 18 fokos, a városkában nem messze innen nagy játszótér várja a gyerekes családokat. A tihanyi Barátlakások Közép-Európa egyetlen, aránylag épségben maradt remetetelepe. Táskán a fehérvizi-láp madárvilága igen gazdag, a pincesoron finom borokat kóstolhatunk. Tótvázsony temetőjében nyugszik Savanyó Jóska, az utolsó bakonyi betyár. Vörsön, a Diás-szigeten nézhetjük meg a Matula kunyhót, Fekete István relikviáival. Zalamerenye érdekessége a Szerb-akácos, amelyet az első világháború alatt szerb hadifoglyok ültettek. Zalaszántón található a felújított Kotsy vízimalom, a településtől néhány kilométerre pedig a Kovács-hegyen található az unikum számba menő buddhista szentély. Zamárdi nyugati végén, a kiserdő szélén található a sok talányos történettel övezett Szamárkő.